Skocz do zawartości
Green.

Gatunki muzyki House

Rekomendowane odpowiedzi

CO TO JEST HOUSE

 

House powstał około roku 1985/6 w Chicago. Wytworzył się z takich gatunków jak: groove, disco, electro, funku i innych. Kojarzony był z imprezami w starych, opuszczonych, zdewastowanych halach i magazynach - stad nazwa "house" (od warehouse - ang. magazyn, hala), poza tym w Chicago Franikie Knuckles(ojciec house'u) założył klub pod nazwa Warehouse.

 

House to chyba jeden z najbardziej tanecznych, wokalnych i funkujacych gatunków muzyki określanej jako techno. Jego historia zaczyna się w klubach dla czarnoskórych gejów, którzy ze wzgledu na kolor skóry i preferencje seksualne musieli "zejść do podziemia", by tam organizować imprezy. Po klęsce muzyki disco zaczęto rozglądać się za innymi rodzajami muzyki. Era disco dobiegła końca a tymczasem na parkietach klubów czekały setki klubowiczów spragnionych dobrej zabawy.

 

Wtedy właśnie pojawił się Frankie Knuckles. Zaczynał w klubie The Gallery, gdzie razem z przyjacielem Larrym Levanem odpowiedzialny był za podtrzymywanie dobrej atmosfery i miedzy innymi za przygotowywanie ponczu, do którego dodawali LSD. Frankie zaczynał od przerabiania starych nagrań. Uzbrojony w żyletkę i magnetofon szpulowy przerabiał stare kawałki, wycinał części zbędne, wydłużał partie taneczne. Z czasem sięgnął po syntezator i TR-909 Rolanda. Prymitywna technika okazala sie niezwykle skuteczna i przyniosła sławę Frankiemu nie tylko w Chicago, ale w całych Stanach. Jak się później okazało - TR-909 stal się symbolem muzyki house i jej nieodłącznym elementem. Tak zostało zdefiniowane brzmienie house'u.

 

W tamtych czasach nie było to nic innego jak tylko disco wzbogacone o mocniejszy rytm, w bardziej tanecznym wydaniu. Dziś house to mocny kick, dobry bas, wpadajaca w ucho melodia, jakiś tekst , elementy disco i funk'u. Muzycy obywają się już bez trupy instrumentalistów, czasami całej orkiestry - tak niezbędnych przy nagraniach funk'owych i disco. Dziś wystarczy trochę sprzętu, stare płyty do zmiksowania. Obecnie centrum muzyki house w Europie jest chyba Francja. Głównymi przedstawicielami house'u sa: Daft Punk, Bob Sinclair, Dimitri from Paris, Cassius, Dj Sneak, Da Mob i wielu innych.

 

GATUNKI HOUSE

 

Funky House - lajtowe brzmienia z przyjemnymi, radosnymi wokalami i melodiami.

 

Disco House - taneczna odmiana, większa dynamika i przeważnie również wesoły motyw.

Electro House - wysoka dynamika, mocno zaakcentowana linia basowa, przeważnie cięższe dźwięki.

 

Progressive House - odmiana gatunku house, w której melodia jest dosłownie progresywna,każde przejście melodii rozpędza się stopniowo od wolnego tempa do coraz to szybszego, jednocześnie pozostawiając bez zmian ilość uderzeń na minutę.

 

Tech House - Stanowi połączenie house i techno.Brzmienie surowe monotonne.

 

 

Minimal House - odmiana house wykorzystująca niewiele ścieżek melodycznych i niewielką liczbę sampli.

 

French House - Charakterystyczną cechą tego gatunku muzyki elektronicznej jest używanie tzw. efektu filtru (np. przez takich artystów jak Daft Punk) oraz stosowanie sampli wokalnych. French house znany jest również pod nazwą filter house, tekfunk oraz french touch. Mocno pokrywa się nowoczesnym funky housem.

 

Fidget House - to stosunkowo nowy podgatunek muzyki, który z dnia na dzień zdobywa coraz więcej fanów i w którym to co chwila pojawiają się nowi producenci.

Charakterystyczne dla tego stylu są elementy rave, UK Garage czy breakbeatu. Czuć również wpływy electro i tech-house.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...