Skocz do zawartości
Gość Mr Radar

Pomoc w doborze PC dla prezentera radiowego...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mr Radar

Witajcie partymaniacy.

W dniu dzisiejszym mam do Was pytanie, jako, że na hardware nie znam się w ogóle...

Na co powinienem zwrócić uwagę kupując kompletnie nowy komputer? Ponieważ aktualny ma już swoje lata (konkretniej to sześć) i po prostu nie wyrabia na audycjach itp. A do tego są trudności z podłączeniem do niego czegokolwiek (mikser etc.), dlatego liczę na Wasz głos w dyskusji.

Aha - jakie oprogramowanie do niego? Viste czy Windows7? Ponieważ chodzą ploty, że w viscie kompletnie nie działa Shoutcast, a jak z siódemką? Bo na pewno nie chcę rezygnować z audycji z powodu nowego komputera :wub:

Pozdrawiam, Radar.

Gość Mr Radar

Tak koło 2500 zł będzie prawdopodobnie...

Ogólnie - do wszystkiego. No pomyśl sobie co nastolatek, a później student będzie chciał robić :wub:

Gry, muzyka takie sprawy, ale w żadnym razie nie chcę mieć XP, a zarazem tez nie mam zamiaru rezygnować z gry w radiach internetowych...

Gość Mr Radar

Nie no nie przesadzajmy. Aż z taką amatorszczyzną nie mamy tutaj do czynienia :wub:

Aktualnie gram z kontrolera, używam mikro Shure C606 no i słuchawek pioneer se-m290, więc jako tako sprzęt ogarnia to wszystko.

Aczkolwiek mam tylko 3 wejścia z tyłu kompa, co znacznie komplikuje mi pracę.

A co jeszcze muszę szukać?

Zwróć uwagę na dobry procesor oraz RAM, w tym budżecie możesz sobie pozwolić na coś cztero-rdzeniowego od AMD (polecam Phenom II x4) oraz minimum 3-4GB RAM (DDR II lub III). Karta graficzna zależnie od tego czy dużo będziesz grał, kartę dźwiękową jakąś lepszą, niezintegrowaną. System to Win7 (idźmy w przyszłość, nie cofajmy się do XP ;P), a dysk chociaż 500GB (muzyka, filmy, itp.) Myślę, że w 2500zł się spokojnie zmieścisz, nawet z laptopem (tylko takowy bez dobrej dźwiękówki, musiałbyś dokupić osobną, ale za to laptop lepszy na studia).

Gość Mr Radar

Ustosunkowując się do postu Sira...

Laptop odpada, ma być to komputer stacjonarny (PC).

Co do dysku, to nie sądzę, żeby mi proponowali mniejszy (chyba już nastały czasy czegoś lepszego, czyż nie?).

Mówisz, że Win7, a więc jak najbardziej mi to pasuje, ale...

Słyszałem, że w Viscie i siódemce są jakies problemy z shoutcast, czy to prawda?

Jeśli chodzi o dysk to proponuje 320gb lub 640gb, są szybsze od 500-tek o ok 17% więc nie mało i wystrzegał bym sie seagate (nie wiem jak teraz ale za czasów czyli z 7mies temu jak siedziałem w temacie były to strasznie awaryjne dyski) najlepiej chyba WD.

4 rdzeniowiec jak najbardziej ok tyle, że pchanie się w nie zbyt wydaje ddr3 przy tej kwocie to bezsens, dobrze by było gdybyś zaopatrzył się w DOBRĄ zewnętrzną karte dźwiękową ale na tym się juz nie znam.

No mi w viście shoutcast nie hulał nie wiem jak w7-ce. Najważniejsze być nie kupował komputera gotowca! To sam syf i szrot, złóż sam i satysfakcja gwarantowana.

Procesor jaki proponuje to phenom II x4 955, grafika radeon 4850, buda byle jaka coolermastera w okolicach 140zł, zasilacz to cholerne ważna sprawa dobry byłby min jakiś chieftec 500W corsair, tagan lub bequiet 500W, dysk już wiesz ale płyty głównej i pamięci nie będę Ci doradzał, już nie w temacie, byleby na ddr2.

Papasmerf, w Win 7 jak i viście normalnie chodzi shoutcast (wiem, bo sam nadaję na Win 7 :P). Co do dysków to może i masz rację, nie wypowiadam się, ponieważ nie sprawdzałem tej informacji. Twoja konfiguracja jest jak najbardziej ok, phenom (i7 są za drogie), grafikę mam taką samą, a zasilacz najlepiej 550W od Chiefteka. Seagate za to robi dobre dyski, miałem taki wcześniej, teraz też mam i nigdy nie miałem z nim problemów.

A i zwroc uwage na procesor... Tzn. procesor Intela (najbardziej stabilny z softami dla DJ).

Na Win 7 nie ma problemu nadawania przez shoutcast (tak samo jak Sir Conceptz posiadam Win 7 Ultimate 64bit), ale jak bedzie problem, to druga partycja i na niej czysciutki Win XP tylko i wylacznie do grania w radiu.

Tomciu, co ma Intel do softu DJskiego? ;P Wszystko tak samo działa na AMD (Athlon, Phenom, itp.), a może bardzo dużo zaoszczędzić (kupując przykładowo Phenoma II x4).

Ma i to bardzo duzo :)

Jak juz pisalem na Intelach jest bardziej stabilne [czyt. nie przycina, zacina, tnie itd. w programie Traktor Scratch Pro, Serato, czy nawet VDJ i Traktor], na AMDkach bywa roznie, wiec Intel jest pewniejszy :D

Też nie jestem pewien tego co mówisz Tomciu, możesz poprzeć jakimiś testami ? Bo gdyby procesor miał sterowniki było by to bardzo możliwe a tak wydaje mi sie, że to tylko negatywna opinia wisząca nad wszystkim co z AmD/Ati

Szkoda, że nie mam jak porównać sam mam qada intela, znajomi też intelowskie procki,

Tomciu, piszesz takie bzdury, ze zaczyna mi sie robic coraz bardziej niedobrze. Nie wprowadzaj juz po raz kolejny uzytkownikow w blad! Aktualnie wybor pomiedzy procesorem AMD, a INTEL to tylko i wylacznie sprawa kosmetyczna. To nie czasy, gdzie mialo sie 256 Kb cache i vDJ sie przycinal. Na kazdym obecnym Athlonie X2 i Pentium DC chociazby E2140 (ktory nawiasem podkreca sie o niebo lepiej) vDJ nawet nie parsknie. Nigdy nie spotkalem sie z takimi glupotami a pracuje przy PCtach kilka lat... -_-' Prosze nie wypowiadaj sie tutaj skoro nie masz odpowiedniej wiedzy.

Co do wyboru komputera chetnie powiem moja wersje:

Procesor: Mamy dwie stajnie, jedna to Intel i tutaj: Tanio - E5300, E5200, E6300 (nowy 45 nm), Srednio tanio: E8400, E7200, Drozej: Core i5 650. Amd: Athlon X2, potem Phenomy X3, i X4. Odpowiednio cenowo.

Zaden VDJ ani Traktor nie obsluguje Multi-threading wiec 4 rdzenie w tym wypadku dzialaja tak, ze dwa pracuja, a dwa sie opierniczaja. Jesli 4 rdzenie masz kupic jedynie pod DJ'ke to odpusc sobie i kup mocniejsze dwa.

Plyta glowna: Wazna stabilnosc, pod Socket 775 marki ASUS lub Gigabyte. Stare Asusy P5K byly dobrymi plytami lecz odeszly w niepamiec, szukaj w przypadku intela TYLKO czegos na czipsetach P35 / P45 z naciskiem na to drugie. Unikaj chipsetow Nvidii z racji duzej pradozernosci.

AMD - Tutaj bardzo fajne plytki ma Gigabyte i to w jego celuj, jesli tylko DJka, bierz cos od AMD z integrowana grafa - ATI 4200 / 3200. Spokojnie wystarczy do obslugi interfejsu Aero.

Zasilacz: Bardzo wazna rzecz, jedynie cos firmowego, z tanszych: Chieftec, Modecom (NIE FEEL :)), Amacrox. Z drozszych wszelkiego rodzaju OCZ sa swietne, i przede wszystkim Corsair.

RAM: Only dobra firma z radiatorami: OCZ Reaper, Crucial Ballistix, ewentualnie Corsair Dominator. Wystarczajaca predkosc to 800 MHz (DDRII). DDRIII wprowadza 5-15% zysk wydajnosc kosztem 70% wzrostu ceny. Jest to nieoplacalne i nie polecam tego rozwiazania.

Grafa: Jak mowilem, a jesli chcesz pograc, obecnie kroluje tylko i wylacznie karty ATI: Swietna seria 5, mocniej HD5850, 5670, na poziomie 5670 jest 4830, lub 4850. Cos cichego z modowanym chlodzeniem.

Aha, plyta glowna tylko z cewkami z rdzeniem ferrytowym oraz kondesatorami polimerowymi, wprowadza to mniejsze zaklocenia np. w delikatne obwody karty dzwiekowej.

Doszlismy do setna: Karta dzwiekowa, i tutaj powiem krotko, masz dwie drogi:

Tylko vDJ: masz naprawde swietne karty na allegro teraz za 129 zl ktore bija cenowo wszelkie inne do 200 zl: Creative X-Fi Xtreme Music GOLD z buforem pamieci i mocnym prockiem. Naprawde stanialy i oplaca sie je wziasc. Wyzej masz Xonara DX/:) - sam go mialem, dobra karciocha, przyjemna, aczkolwiek na poczatku byly problemy ze sterownikami.

Te karty nie nadaja sie do produkcji muzyki:

Wyzej i drozej: wszelkie audiotraki, ESI MAYA 44 / wyzej ESI JULIA. Sam posiadam Maye i ta karta potrafi robic cuda z dzwiekiem :D

I najwazniejsze: System operacyjny. Jesli grasz z zewnetrznego zrodla mixu czyli mixera podpietego pod decki i mikrofonu pod mixer - wybierz 7. Jesli nie, radze wybrac XP z powodu braku dzialania przycisku Push to talk pod Windowsem 7. SC jest niekompatybilny a Nullsoft przestal wspierac Shouta. Sam lece na XP z powodu pracy z dzwiekiem - jest po prostu lepiej. Ale za niedlugo przerzuce sie znow na moja ukochana 7.

Mam nadzieje, ze rozwialem wszelkie watpliwosci, jesli chodzi o dyski HDD: Tylko i wylacznie Samsung Spinpoint F3, a jesli na plycie glownej bedziesz dysponowal czipsetem ICH9R/ICH10R (Koniecznie z R), mozesz zrobic sobie macierz RAID0 z dwoch takich dyskow ktora podwoi predkosc odczytu i zapisu w obie strony. :)

Udanych lowow sprzetu PC, oby moja wypowiedz pomogla Ci dobrac dobra maszyne. Poki co ludzie nie narzekali.

Nowy komputer powinnien mieć :

- Min. 4 GB Ram

- Procek min. 2.8GHz dwurdzeniowy

- Dobrą kartę sieciową (Realtek dobry)

- Karta Graficzna za mocna nie musi być jak do grania na radiu, zwykła GeForce 9500GT wystarczy (30FPS w GTAIV na Minimum)

@Tomciu

Nie chodziło mi o kartę sieciową :)

Jeśli chodzi o karte muzyczną to stanowczo nie polecam Realteków..

Tomciu, piszesz takie bzdury, ze zaczyna mi sie robic coraz bardziej niedobrze. Nie wprowadzaj juz po raz kolejny uzytkownikow w blad! Aktualnie wybor pomiedzy procesorem AMD, a INTEL to tylko i wylacznie sprawa kosmetyczna. To nie czasy, gdzie mialo sie 256 Kb cache i vDJ sie przycinal. Na kazdym obecnym Athlonie X2 i Pentium DC chociazby E2140 (ktory nawiasem podkreca sie o niebo lepiej) vDJ nawet nie parsknie. Nigdy nie spotkalem sie z takimi glupotami a pracuje przy PCtach kilka lat... -_-' Prosze nie wypowiadaj sie tutaj skoro nie masz odpowiedniej wiedzy.

1. Po raz kolejny?? Wyslij mi temat na PW, gdzie wprowadzam uzytkownikow w blad (po raz pierwszy).

2. Mam sporo znajomych, ktorzy pracuja na DVS i jedni maja procki AMD (nie, ze jestem anty), drudzy Intele. Ostatnio jak bylem u jednego z kolegow pokazywal mi jak pracuje system DVS na AMD (tj. przycinalo sie co jakis czas itp.). Przyszedl drugi na b2b z lapkiem, ktory posiadal procek intela i pracowalo bardzo stabilnie. Ogolnie, to ci co mieli AMD zmienili na Intel. Jeszcze inni maja Macbooki i jest Ok.

3. Za przeproszeniem g*wno mnie obchodzi ile lat pracujesz przy PC, to, ze Ty sie nie spotkales z takim problemem, to nie znaczy, ze nie wystepuja. (Kto tu sie przechwala?)

4. No prosze, jakbym nie mial pojecia o tym (a mam z doswiadczenia), to bym sie chyba nie wypowiadal?? I starajcie sie czytac ze zrozumieniem, napisalem, ze jest bardziej stabilniejszy. Owszem na AMD moze tez dzialac stabilnie/ladnie/plynnie itp. Aczkolwiek czasami robia problemy z DVSami.

5. Wez juz mnie nie krytykuj/nie najezdzaj, bo od jakiegos czasu, co nie napisze, to to, to tamto. Kazdy ma chyba (bo nie wiem czy tutaj) prawo do wypowiedzenia sie i napisania czegos ze swojego doswiadczenia?! papasmerf napisal na spokojnie, a Ty "coraz bardziej mi nie dobrze, zaraz zemdleje/puszcze pawia" itp., wystarczy zapytac, czym bym to uzasadnil (jak to zrobil papasmerf). To, ze jestes adminem, to nie znaczy, ze wszyscy maja sluchac tylko Ciebie.

EOT!

@Pe-De

Chodzilo chyba o karte muzyczna, wiec ja proponowalbym cos lepszego niz Realtek

No, nareszcie ktoś z kim można konkretnie porozmawiać, już myślałem, że się wycofasz z dyskusji i będzie problem. :)

Już mi pojechałeś, ogólnie rzecz biorąc aktualnie wącham posadzkę i czuję się zniszczony (zaraz dam sobie sam warna jako przestrogę), jednak Ty dalej nie udowodniłeś swoich tez. To, że pojedynczy soft DVS ma coś z AMD, choć nie wiem, jak może mieć, skoro przepustowość w technologi HTT, QPI, FSB, co tam kolwiek sobie wymyślisz innego jest na tyle duża by sobie poradzić, nie znaczy, że podstawowe programy typu Ursusy i inne też będą takie miały. Możemy się też kłócić przez kolejne strony tematu wywlekając ewentualne niedociągnięcia w konfiguracjach.

3. Za przeproszeniem g*wno mnie obchodzi ile lat pracujesz przy PC, to, ze Ty sie nie spotkales z takim problemem, to nie znaczy, ze nie wystepuja. (Kto tu sie przechwala?)

4. No prosze, jakbym nie mial pojecia o tym (a mam z doswiadczenia)

Pozdro 600, najlepszy z najlepszych :D

Wyłączam się z tematu, jak autor będzie miał konstruktywne pytania co do konfiguracji sprzętu, chętnie udzielę pomocy - wystarczy podesłać na PW.

Mr Radar:

Priorytetem bedzie dobry procesor oraz ram, pozniej plyta glowna, karta muzyczna, zasilacz itd.

@Drake:

Teoria teorią, ale sprawdź wszystko w praktyce.

No, nareszcie ktoś z kim można konkretnie porozmawiać, już myślałem, że się wycofasz z dyskusji i będzie problem. :D

Już mi pojechałeś, ogólnie rzecz biorąc aktualnie wącham posadzkę i czuję się zniszczony (zaraz dam sobie sam warna jako przestrogę) [...]

Skończyłes?

jednak Ty dalej nie udowodniłeś swoich tez. [...]

Okej, umowmy sie tak, po wakacjach sprobuje sie ugadac ze znajomymi na b2b i wtedy wszystko przetestujemy, przeanalizujemy, podamy specyfikacje testowanych sprzetow, na czym pracowalo itd., nawet seta z b2b mozemy wrzucic. Oczywiscie beda testowane sprzety z procesorami zarowno Intela, jak i AMD na pokladzie. Bo widze, ze bez testow sie tutaj nie przejdzie.

To, że pojedynczy soft DVS ma coś z AMD, choć nie wiem, jak może mieć, skoro przepustowość w technologi HTT, QPI, FSB, co tam kolwiek sobie wymyślisz innego jest na tyle duża by sobie poradzić, nie znaczy, że podstawowe programy typu Ursusy i inne też będą takie miały.

No fuckt, ale tez nie znaczy, ze bedzie wszystko smigalo plynnie itd.. Tak jak mowilem teoria teorią.

Pozdro 600, najlepszy z najlepszych :D

Aha, kojarze... peace! : )

Możemy się też kłócić przez kolejne strony tematu wywlekając ewentualne niedociągnięcia w konfiguracjach.

Wyłączam się z tematu, jak autor będzie miał konstruktywne pytania co do konfiguracji sprzętu, chętnie udzielę pomocy - wystarczy podesłać na PW.

No, spoko, ja tez nie mam zamiaru sie klocic/dyskutowac itd.

Aha, czekam jeszcze na PW z tematami, gdzie wprowadzam w blad uzytkownikow.

Gość Mr Radar

Aha, to mam jeszcze jedno pytanie, kolejne...

Ostatnio widziałem u kolegi ZAMIAST monitora - telewizor. Oczywiście pod niego miał również podłączony komputer, zmieniał tylko pilotem to, co chciał oglądać. Spodobało mi się to. I teraz pytanie - czy warto kupować właśnie taki telewizor i używać go zamiennie? Póki co nie widzę wad, ale proszę was o wypowiedź.

Tylko jaki duży ekran ma mieć ten telewizor ?

Bo jeśli często grasz to granie na dużym ekranie jest do d*^%.. Tym bardziej w grach typu CS 1.6 gdzie widać każdy pixel :D

Tv o dużej ilości cali mają przeważnie full hd (1920x1080) jeżeli chciałbyś grać na takim tv to najlepiej właśnie w natywnej rozdzielczości jaką obsługuje wyświetlacz, lecz do takiej rozdzielczości potrzebna jest już dość mocna karta graficzna. Poczytaj również o input lagu oraz zwróć uwagę na szerokość ramki. W przypadku phenomów x4 polecam zmianę boxowego chłodzenia na coś cichszego bo możesz za długo nie wytrzymać. Z tańszych polecam slientum pc spartan bądź wydajniejszy fortis. Co do obudowy to lepiej jest wybrać coś przewiewniejszego i włożyć do niej wentylatory chociażby slientum pc zephyr (bardzo ciche). Aktualnie bardzo dobry i popularny jest slientum pc gladius 600.