Skocz do zawartości
Gość maciorex19

Czy i jak cwiczycie dykcje?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość maciorex19

Drodzy prezenterzy i nie tylko. Moje pytanie jest takie czy jakoś ćwiczycie swoja dykcje? Jakieś specjalne ćwiczenia przepony albo coś czy po prostu na żywioł idziecie? Na necie znalazłem jakiś przykład żeby napić się szklanki mleka i z dużym korkiem w ustach coś czytać ale moim zdaniem to jest śmieszne xD Czekam na jakieś wasze propozycje.

Gość DJ Fresh

Do lustra, przed lustrem ćwicz najczęstsze gadany DJ'ów ;-)

"DJ blabla, witam was gorąco"

"Zapraszam na strone dfsfdsg.pl, zakładka pozdrowienia"

i wiele innych podstawowych, wyrobisz się.

Do lustra, przed lustrem ćwicz najczęstsze gadany DJ'ów ;-)

"DJ blabla, witam was gorąco"

"Zapraszam na strone dfsfdsg.pl, zakładka pozdrowienia"

i wiele innych podstawowych, wyrobisz się.

Powtarzając takie coś na pewno nie poprawisz sobie dykcji :)

Jest w sieci mnóstwo łamańców językowych, tekstów do ćwiczeń. Czytaj sobie codziennie po pół godzinki i po jakimś czasie zobaczysz efekty ;)

Możesz też mówić te popularne łami języki np. Sasza szedł suchą szosą lub stół z powyłamywanymi nogami. To naprawdę pomaga.

edit by Hypnotic:

To właśnie o tym wyżej napisałem.. Troszkę więcej weny i swoich pomysłów.

Gość DJ Fresh

Powtarzając takie coś na pewno nie poprawisz sobie dykcji :)

Jest w sieci mnóstwo łamańców językowych, tekstów do ćwiczeń. Czytaj sobie codziennie po pół godzinki i po jakimś czasie zobaczysz efekty ;)

Lecz na pewno nabierze 'odwagi' i będzie miał to o tyle wyćwiczone, że nie zatnie się podczas audycji lub imprezy.

Gość DJ Fresh

A ja polecam czytanie wszelakich gazet na głos i to naprawdę pomaga :P, a taki bardziej jakby wyrafinowany sposób to hmm chlapnąć sobie wódeczki co jakiś czas i głos sam się przeżre haha :D

Przy tym sposobie pamiętaj, by czasem nie przesadzić... w tym wypadku im więcej tym gorzej, czasami po pewnym czasie odbiera Ci równowagę wymowy :D

Gość DJ_Oski

Ja sugeruje mówić do mikrofonu potem to sobie odsłuchać i obadać co jest nie tak i próbować to poprawić znów nagrywając ;D Na serwerze darmowym pograć czy coś takiego :)

Gość ThePlayerAkaGrajek

Lec na zywiol :) wtedy jest najlepiej bo najsmieszniej :) i szybciej sie nauczysz bledu a zreszta :) zmiana dykcji glosu spinanie sie czy cos jak dlamnie jest nienaturalne :) Drake dobrze napisal po 0.5 :)

Lec na zywiol :) wtedy jest najlepiej bo najsmieszniej :) i szybciej sie nauczysz bledu a zreszta :) zmiana dykcji glosu spinanie sie czy cos jak dlamnie jest nienaturalne :) Drake dobrze napisal po 0.5 :)

Tylko zauważ że jakby tak ćwiczył codziennie i chciał tyle chlać to nie dość że pogorszy swój stan wymowy to jeszcze zostanie nałogowym alkoholikiem :D

Ja tam biorę jakąś ksiązkę, najlepiej od polskiego :D

Wybieram np. Bogurodzicę i wypowiadam każde słowo spokojnie z końcówkami :D (ą,ę)

Pamiętać należy jednak, że poprawna wymowa (aktorska) nie może być hiperpoprawna, np. głoskę "ę" w końcówkach wymawiamy jak "e", tak jak to czynimy na co dzień.

Najlepszym ćwiczeniem jest mówienie z korkiem od wina trzymanym w zębach. Ja po dwóch tygodniach takich ćwiczeń nie mogłam uwierzyc w efekty.

Inna sprawa, ze ćwiczyc trzeba stale - przydaja sie różne wprawki i łamijęzyki.

Ja korzystam ze strony www.gimnastykajezyka.pl - co kilka dni dostaje nowy wierszyk na maila.

Pomaga tez nagrywanie i odsluchiwanie tego jak mówimy - słychać wtedy te "chwasty",których nie jesteśmi świadomi.

pzdr

Olga

Nie wiem czy mogę odpowiedzieć na tak tendencyjne pytanie, bowiem moja wysublimowana delikatność, połączona z niezaprzeczalnym wdziękiem i urokiem osobistym oraz nietuzinkowa elokwencja i erudycja oraz niebanalne poczucie humoru, mogłoby wywołać u audytorium syndrom zaniemówienia, a tego chciałabym uniknąć.

• Upvote 1