Skocz do zawartości
Gość Expierence

Fl Studi, czy Ableton?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Expierence

Witam tworzę muzykę w fl studio, jednak zastanawia mnie gdzie idzie łatwiej?

W FL czy Ableton? Co idzie szybciej ogarnąć, pod względem mikserów itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam wolę Fl studio. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie lekceważ FL'a pod względem możliwości, jak go wyposażyć w odpowiednie wtyczki to naprawdę dobre narzędzie, posiada wszystko czego potrzeba a jest prostrzy w obsłudze - chociaż zależy jak komu wygodniej (Ableton to trochę inny typ programu)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma czegoś takiego jak łatwiej, poza tym droga na skróty to też lipa.

Korzystałem z FLa jednak dopiero po przesiadce na abletona zaczęła się u mnie prawdziwa produkcja, u kogoś innego może być na odwrót. Polecam sprawdzenie jednego przez np 6 miesięcy, a później przez minimum miesiąc drugiego wtedy zobaczysz który Ci lepiej służy. Mnie ableton np. bardziej inspiruje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Expierence

Nie ma czegoś takiego jak łatwiej, poza tym droga na skróty to też lipa.

Korzystałem z FLa jednak dopiero po przesiadce na abletona zaczęła się u mnie prawdziwa produkcja, u kogoś innego może być na odwrót. Polecam sprawdzenie jednego przez np 6 miesięcy, a później przez minimum miesiąc drugiego wtedy zobaczysz który Ci lepiej służy. Mnie ableton np. bardziej inspiruje.

Ja już z rok próbuję coś na fl skleić i nic ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to najwyższa pora na sprawdzenie czegoś nowego- polecam i życzę wytrwałości, tymczasem ja realizuję już 3 pomysł dziś :D Napiszę chyba arta o kreatywności w tworzeniu/ isnpiracji i wenie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja już z rok próbuję coś na fl skleić i nic ;D

ale to kwestia samej obsługi programu czy braku weny? bo sam program ci w tym nie pomoże. na początek jednak bym został przy FL'u, poszukaj jakiegoś dobrego tutka co do jego obsługi (tak od podstaw do czego służy każde z narzędzi)

jeśli chodzi o brak weny to nie pomogę... nikt nie mówił że będzie łatwo ale trzymam kciuki. i spokojnie, wszystko jest do ogarnięcia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość BMat

Miałem te same problemy: problemy i z weną i z obsługą. Po prostu trzeba oglądać tutoriale i słuchać duużo muzyki, a inspiracje przyjdą same :) Ja po roku "nauki" czuję się w FL dużo lepiej. Bardzo pomogły mi przede wszystkim tutoriale trochę już znanego Air Night, polecam jego kanał na yt :) I jak już rok spędziłeś w FL- nie ma sensu się na nic przesiadać, bo stracisz kolejny rok na naukę, a w tym czasie już coś stworzysz na poziomie w FL, który w niczym nie ustępuje Logicowi, Abletonowi czy Cubase :) Ale oczywiście w muzyce nie ma zasad :) Pozdrawiam!

Edytowane przez Ingrossor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ustępuje ustępuje tu Cię zawiodę, co prawda nie jest taki fatalny jak niektórzy mówią. A na naukę nowego programu poświęcisz może miesiąc odkrywając nowe możliwości i gwarantuję Ci, że czas ten nie będzie stracony. Jednak wybierzesz jak czujesz i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość BMat

Tak? A w czym? Jeśli doposażyć go w odpowiednie wtyczki i sample, to czym ustępuje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ableton wygrywa jeśli chodzi o sampling (znacznie lepsza edycja sampli/loopów i plików) i ma możliwość grania na nim setów. Jakość podstawowych wtyczek jest znacznie większa w Abletonie, ale rozumiem, że mówimy tu o wgraniu innych vst. Dla mnie i nie wiem od czego to zależało jakość w FLu była zawsze gorsza od innych. A programy różnią się jakością dźwięku, bo pamiętam jak catz n dogz w wywiadzie mówili, że robią muze w abletonie, ale eksportują ją do cubase'a bo ma lepszy silnik i tam robią miks. W Abletonie możesz zfreezować ścieżkę, żeby Ci procesora nie ciągnęła. W abletonie nie trzeba się pieprzyć z czymś tak podstawowym jak zrobienie sidechainu

Fl za to ma fajne automatyzacje (bo można je "zaokrąglić", za to ogólnie bardziej przejrzyste są w abletonie), ścieżki ghost i pewnie znajdą się i inne rzeczy

Mówię, że ustępuje w pewnych rzeczach, ale w żadnym wypadku nie twierdzę, że jest zły lub nie można na nim zrobić dobrej muzyki. Polecam próbowania nowych rzeczy, bo upierać się przy swoim jedynym DAWie to mało efektywne zajęcie.

Edytowane przez Creativo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość BMat

Szczerze mówiąc, kiedyś próbowałem Abletona i Cubase, ale wydały mi się one o wiele mniej przejrzyste od FL. Tak, rzeczywiście FL strasznie ciągnie procesor... Napisałeś, że w Abletonie nie trzeba się pieprzyć z sidechainem, więc jak to działa? Nie zgodzę się, że w FL jest gorsza jakość dźwięku, bo wielu uznanych producentów tworzy na FL, np. Afrojack, Porter Robinson, Avicii, a znajdzie się pewnie jeszcze kilku innych i ich produkcje nie ustępują poziomem czy jakością nagraniom SHM, Armina czy Alesso czy kogokolwiek, które były tworzone w tym przypadku w Logicu, a jest on uważany za naj program. Jeśli więc ogarniesz mix (nie twierdzę, że Ty nie ogarniasz ;)) to nie ma naprawdę żadnej różnicy, Ja akurat wybrałem FL ze względu na przejrzysty inferejs. Być może idzie przyzwyczaić się do Abletona czy innego, ale po co skoro w tym czasie, kiedy tworzę w FL i poznaję tajniki tego programu musiałbym umówmy się, że od zera, zaczynać w Abletonie? Nie upieram się, po prostu ten program mi "leży" i każdy w ten sposób powinien wybierać swój DAW. Jedni też wolą FL do rozpoczęcia projektu a wykonywać końcowy aranż w Abletonie, każdy ma inne zdanie w tym temacie. Reasumując, nie ma lepszego czy gorszego DAW'u, każdy wybiera co mu bardziej podchodzi, jeden woli Lambo drugi Ferrari, lecz to tylko moja opinia. Pozdrawiam :)

PS. Wielu producentów zapytanych o to, który DAW jest lepszy odpowiadają, że nie ważne jakiego używasz, ważne jak go używasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W abletonie sidechaina robisz tak: zapinasz kompresor na dźwięk jaki ma być sidechainowany czyli np. na pady, wybierasz opcje sidechain i wybierasz sciezke ktora ma mu nadawac "tempo" i tyle....

A co do ostatniego zdania, to chciałem przekazać na końcu swojego poprzedniego posta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość BMat

Ok, ja zrozumiałem w ten sposób, że trzeba próbować nowych rzeczy, mi natomiast chodziło o to, żeby poznać jeden a dobrze :) W FL też jest taka świetna wtyczka jak Gross Beat i dzięki temu sidechain też szybko można zrobić, a na pewno o wiele szybciej niż "tradycyjnymi metodami" (peak controler czy limiter).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sama zmiana programu nic nie da, oczywiście możesz a nawet musisz poznać różne (po to masz wersje demo nawet za darmo) ale wybór programu to tylko kwestia wygody obsługi, to samo stworzysz w fl'u i w abletonie. Ważniejsze żebyś nauczył się jak wykręcać różne dźwięki (bas, melodia), czytaj dużo o produkcji i na początek staraj się odtwarzać jakiś gotowe dźwięki (tak ze słuchu) a dopiero później próbuj tworzyć coś własnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi