Skocz do zawartości
dj stealth

Nagłośnienie - czego się wystrzegać, garść porad + baza wzmacniaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego iż siedzę nie tylko na tym forum, postawnowiłem podzielić się wiedzą jaką znalazłem na elektrodzie.
Ostatnio bardzo wiele ludzi pyta się o chinskie zabawki, a więc na poczatku o tym.

Lista "marek" ktorych broń boże nie kupujemy

- Alda
- Alphard (oprócz serii Magnum)
- Audion
- Atex
- Audiomega
- Cat Beng
- High Power
- Hollywood
- Leksington
- Ibiza
- Zamienniki Tonsil (np. GDS 30/350)
- Omnitronic
- MC crypt
- KBR-X
- Lexton
- Dibelsi
- PowerSound
- Raveland
- Sistek
- Skytec
- 555/666/777/888/999
- JBL seria JRX
(jeśli coś pominałem dopisujcie swoje)

Co powinno nas zaniepokoić przy kupnie sprzętu:

- Nadmierne Epatowanie mocą ("niesamowita moc")- co sugeruje że klient nie wie co to za parametr, bo jeśli wie to mu tak na tym nie zależy.

-sugerujemy się tylko moca RMS ew. AES. Jeśli mamy watpliwości czy nie jest przekłamane, paczymy na pobór mocy.
Moc P.M.P.O nie jest ŻADNYM wyznacznikiem

- Pobór mocy. Wzmacniacz nie jest w stanie osiągnąć większej mocy niż ta którą pobiera z gniazdka. Dla popularnych wzmacniaczy w klasie AB jest to około 40-60% (trzeba pamiętać aby rozdzielić na kanały).

-waga wzmacniaczy. przyzwoitej jakości trafo waży bardzo dużo, Dlatego Jeśli widzimy koniec mocy który ma ileśset wat, a waży ledwo kilka kg, to prawie mamy pewność że są oszukane parametry. (wyjątkiem są wzmacniacze cyfrowe z zasilaczem impulsowym, jednak w wiekszości wypadków, jest to znany i markowy sprzęt)

- ilość głośników w kolumnie - podejrzane konstrukcje często mają kilka głośników wysokotonowych - piezoelektrycznych, czasem na dodatek różnych. Klasyczne rozwiązania to systemy 3drozne (3way) czyli pelnopasmowe, bądź 2drożne (2way)

- 15 calowy głośnik nadaje się do konstrukcji trójdrożnej, lub do dwudrożnej w połączeniu z mocnym driverem (konieczne dane drivera).

- Oprócz typowo chinskiego shitu, odradzam też pseudo pełnopasmowe, pseudomarkowe paczki typu 2way na glośnikach 15, ponieważ najcześćiej to nie gra, też jest chińskiej produkcji, i jedyne co to może sie pochwalić znaczkiem, KIEDYS dobrej firmy

- Brak zwrotnic (w tych najgorszych, i takie cuda się zdarzają)

- Nadmierne zachwalanie przez sprzedawcę - dobry produkt sam się broni.

- "odpustowy" wygląd - świecidełka itp.

- zbyt mało danych - można próbować skonsultować się ze sprzedawcą, jeśli ich nie udzieli lepiej sobie odpuśćić.

- koniecznie pytamy o model głośników, sam znaczek na paczce nic nie znaczy

- brak maskownic - niezbędne w sprzęcie estradowym

- miękkie zawieszenie na gumie - niska skuteczność.

- wystrzegamy się sprzetu hifi/domowego

- odnosnie pkt wyżej: prawdziwe wzmacniacze mocy do zastosowań profesjonalnych nie mają wbudowanego MP3 z USB, i nie mają opisanych gniazd wejściowych w taki sam sposób jak domowe zestawy nagłośnieniowe. z reguły z wyglądu są bardzo ascetyczne. w przeciwienstwie do sprzetu domowego, mają też wymuszony obieg powietrza (wentylatory itd)

- Idąć dalej, rodzaj gniazd, w pro audio nie występują czincze, ani zaciski, czasem zdarzają się złącza Jack 6.3 mm, jednak standartem są złącza XLR (cannon) przy kablach sygnałowych, oraz typu speacon na wyjściu koncówki, i kablach głośnikowych. (jeśli widzimy jakiś hipermega sprzęt który rzekomo ma kilowaty mocy, a gniazda na zwyklych zaciskach, od razu powinna zapalić się wam kontrolka) . Dlaczego takie a nie inne? Ze względu na wytrzymałość, nikłą możliwość zepsucia się, czy wypięcia. Dla przykładu, mam pod opieką 2 stare peavey'e właśnie na jackach, którymi nagłaśniam mecze siatki. Zanim wpadłem na pomysl, by przywiązać kabel do uchwytu paczki, ze 2 albo 3 razy miałem sytuacje, że głupia piłka która skądś się odbiła, potrafiła mi wypiąć jacka

w gruncie rzeczy to chyba tyle, jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki to piszcie. (w szczególności liczę na to, że camel doda coś od sb jeszcze)

na koniec obiecany bonus.
Baza wzmacniaczy (parametry + zdjęcia)
Wzmacniacze mocy audio - zdjęcia, dane techniczne. - elektroda.pl

Ośmielam się przykleić jako garść porad dla innych userów :)

Edytowane przez camel87
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na wstepie należy podziekowac za kawał dobrej roboty :)

sam przekopałem juz chyba całą elektrode przy robocie swojego CA, faktem jest ze przy jej pomocy i FAQ-u Bartka Nazara mozna wiele :)

ale wracając do tematu dorzuciłbym może jeszcze tak zacne firmy jak:

Peiying - nie ktorzy sobie je chwala,ale sam wiem ze przy nie ktorych modelah ciezko je stroić

Boschmann - bez komentarza

Elmuzem - wynalazek

Pabel - kolejny wynalazek

Roadstar - j/w

Howard Hansen(firma sprzedaje pod niemieckim szyldem,a w rzeczywistosci made in china)

to by było chyba na tyle ..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyda się jak cholera, dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki ale prościej byłoby napisać jakie marki/modele warto kupić bo tego chińskiego shitu jest teraz mnóstwo i wypisywać można w nieskończoność

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to prawda, jednak w 2 strone zadanie jest trudniejsze, ponieważ nie ma uniwersalnej paczki, która każdemu bd pasowały, do jego budżetu, albo zastosowań, praktycznie do każdego zakupu trzeba podchodzić indywidualnie.

ale ogolnie mozemy sprobować.

Z racji tego iź nikt tu nie kupuje sprzętu który ma spełniać rider, i zazwyczaj ma maly budżet, zacznijmy od polskich producentow/konkstruktorów

- POL-AUDIO

- SILVER SOUND/ NAW

- BAYOR AUDIO

- DR AUS

- LDM

z elektroniki to jeszcze należy wspomnieć o firmie

- ELMUZ

- oraz końcówkach JELLY ROGER

Natomiast uznane przetworniki to:

- BEYMA

- CELESTION

- SELENIUM

- B&C

- 18 SOUND

- STX

I jeszcze na pewno kilka firm, jednakże teraz wszystkich nie pamietam, dlatego ponownie proszę o wsparcie :)

Wzmacniacze:

- wyżej wymienione oraz

- DAP AUDIO

- T.AMP

- ADS

- CROWN

- CREST

- FIDEK FPA

- BEHRINGER

- QSC

- POWERSOFT

- LAB GRUPPEN

hm chyba tyle. Ogólnie odsyłam do tej bazy na elce.

A odnośnie zagranicznych paczek, to może niech się np camel wypowie, bo się zmęczyłem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dopisalbym jeszcze co do shitow kolumny

Skytec

Mc Voice(tak jak niezej)

Mc Crypt. (wzmacniacz) niewiem czy tez kolumny robia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do Alpharda dodam że mają jeszcze dobre produkty jak serie głośników PS i Haniball, oraz wzmacniacz estradowe, seria V (wcześniej PA-M) tzn moce mało przekłamane, i kawał elektroniki w środku (waga wyższych modeli to lekko ponad 30kg) i seria L - nazwijmy ją budżetówką.

Co do zagranicznych...każda firma ma różne modele, nie sposób tego ogarnąć, np JBL JRX- kiszka, ale już ich wyższe serie typu SRX dają radę ;)

Idą dalej, crown z nowymi modelami też hmmm, szału nie robi :) Podobnie jak i QSC ma niektóre modele fikuśne.

Dr_Aus produkuje też wzmacniacze pod swoim szyldem (jest konstruktorem serii PLX i poprawiał LX firmy ADS) a teraz sprzedaje swoje HA - ulepszone PLX tak jakby :) STX też ma kilka fajnych wzmacniaczy w ofercie...

Dobre głośniki jeszcze to FaitalPro, PD-Precision Devices, MAG/McCauley/EVM - produkcja za wschodniej granicy ale na wysokim poziomie (sam mamy basy na głośnikach tego typu i chwale)

Warto wspomnieć też o Elestra i PMP Electronic, Electro-Voice no i Tonsilu ;)

A Peiyng czy jak się to piszę? A co to ma z sprzętem estradowym do rzeczy? :D Tak samo Boschmann. Chociaż Pe... ma przyzwoite wzmacniacze, Buschmenn ma kilka niezłych głośników do pompowania basu w AUCIE jak i ze 2-3 modele monobloków...

Edytowane przez camel87
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spelek patrz dokładniej, Skytec i MC Crypt są już na liście ;)

no właśnie o Crownie coś słyszałem, że się pogorszył, jednak aż tak w temacie nie jestem, abym potrafił powiedzieć o które serie chodzi.

Z zagranicznych dodam też mackie, ale nie wszystkie, HK audio, Dynacord, Proel, L-ACOUSTICS

Camel a byłbys w stanie zrobić taką mała rozpiskę, zestawów aktywnych? które są dobre a które nie bardzo

Edytowane przez dj stealth

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aktywne...bida tu Ci u mnie bo jedynie obsługiwałem SAS18 na B&C czyli SAS18S chyba to się zwie :) i gdzieś otarłem się o Lucasa...

Crown...dzisiejsze crowny to nie to samo co np macro/micro tech ;)

Aha, dodam jeszcze American Audio, co do wzmacniaczy dają radę, coś ala T.AMP, kolumny nie wiem...

Przy T.AMP można dodać jeszcze T.BOX ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od siebie, to ja w szkole mam hk audio elias px. dość nieźle to chodzi, jednakże 11 tysiecy za komplet, wielu pewno odstraszy..

A o tym flashach od proela które sugerowałem topic wyzej, co myślisz? bo wszedzie widzę pozytywne opinie, i jeśli osobiście bym szedł w aktywne, to wziałbym chyba właśnie jego

A tak wgl, jeśli jest tu jakiś moderator, to prosiłbym o przyklejenie tematu ;)

Edytowane przez dj stealth

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry pomysł z przyklejeniem :)

Proel, jak za swoją cenę zbiera dobre opinie, ja mogę powiedzieć tylko tyle co wiem od kapelki weselnej która używa ich, chwalą sobie, od 2 lat bezawaryjnie przynajmniej 2razy w miesiącu wesele+poprawiny ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak duże sale da sie rade tym ogarnąć? bo 250 wat, to nie jest znowu niewiadomo jak dużo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samymi to malutkie, oni to i tak mają wsparte subami jakimiś LDM PST 615a :)

A przy wsparciu...max 150 m kw...

Edytowane przez camel87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Docelowo, wiem że proel wypuścił suba dedykowanego do nich flash 15sa. tylko pytanie, do nich trzeba procek, czy maja juz w srodku crossovery?

hm 150m2 mowisz. czyli na domówki i 18stki spokojnie starczy, a więc chyba mamy rozwiązaną kwestię gdy ktoś szuka tak żeby było tanio, mobilnie i aktywnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej mają albo dwa oddzielne wzmacniacze (jeden na LF, drugi dla HF) albo jeden wzmacniacz i zwrotnice pasywną za nim, inaczej nie widzę tego sensownie rozwiązanego:)

Wytłumacz ludziom że taki malutki proel co nie ma "nawet 500w" zagra lepiej od skytecka 10000w, temat rzeka :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od: Piotr22113 Do: camel Wysłany: 29 Sty 2013 00:20 Temat: Wiadomość od: Piotr22113 icon_quote.gif

sam jestes badziew vk to pozadna firma

Takie tam z pewnego forum, przepraszam - musiałem to wkleić !! :D

Edytowane przez camel87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Haha ;d, czekaj to ja przekleje jak znajde, wypowiedz dotyczaca stxa (gdzieś juz wam pokazywałem)

było, że ch*j*we te stxy, i żebym w altusy szedł a nie takie gówn*o :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość LightSound Lovers

Cześć, dzięki za kawał solidnej wiedzy! Podepnę się nieco do tematu i podrzucę trochę wiedzy o MOCY. Mam nadzieję, że się przyda i będzie stanowić dobre uzupełnienie :)

http://lightsoundlovers.pl/wiecej-mocy/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi