Skocz do zawartości
Gość Fida'i

NRG - krótki opis

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Fida'i

Początek nurtu NRG jest zawiły i skomplikowany. Niektórzy nie uważają go nawet za podgatunek Trance. Za początek gatunku uważa się lata 1995/96. Przede wszystkim stanowił on połączenie Hard House i Acid Trance, wymienia się też elementy innych stylów muzycznych (np. Hi-NRG â odmiana włoskiego Disco z lat 80'tych, belgijska odmiana Techno). Mimo że pierwotnie NRG nie zawierało zbyt dużo elementów charakterystycznych dla Trance (w pierwszych latach swojego istnienia bardziej przypominał jeden z wariantów Hard House), to z czasem zaczął on ewoluować specyficzną i mroczną odmianę Trance, którą śmiało można nazwać âmniej znanym bratemâ Hard Trance.

Cechami charakterystycznymi dla gatunku były:

 

wykorzystanie Hoovera (piaszczysty, syntetyczny dźwięk przypominający odkurzacz) w zależności od stylu wykonawcy, przy jego pomocy tworzono całą melodię, albo też stosowano jako dodatek.

 

Szybkie tempo (150 - 155 bpm)

 

zróżnicowany klimat (pierwszy - skoczny, wesoły, liczne âżartobliweâ elementy, mocne nawiązanie do stylistyki Hard House; drugi - mroczny, surowy i ciemny, Hoover imitujący acidowy bassline)

 

Wyraźnie zaznaczony acidowy bassline (z biegiem lat wyparty na margines przez ścieżkę hooverową)

 

Rozwój NRG przebiegał równolegle do rozwoju gatunków muzycznych z rodzaju Hardcore (w szczególności ewolucja Happy Hardcore i narodziny Freeformu), czego efektem było wzajemne przenikanie się tych nurtów muzycznych, które jako tako nie są ze sobą spokrewnione.

 

W 2003 roku powstaje w Lahti fiński label âFINRG Recordingsâ, za którego sprawą NRG nabiera wyraźnie trancowego charakteru. Hard House'owy nurt zaczął z czasem zamierać, czego efektem było uzyskanie âmonopoluâ na kształtowanie przez Finów brzmienia tego gatunku (wcześniej gatunek był domeną wykonawców brytyjskich). NRG, obok Hardstyle przyczynił się do zmian w stylu Hard Trance na tyle mocnych, że w przypadku niektórych utworów ciężko jest dokonać rozróżnienia (tzn. czy utwór jest bardziej Hard Trance'owy, czy NRG)

 

 

 

Zmiany w stylu dokonane przez Finów:

- Szybkie tempo w przedziale 160 bpm

- Chłodny, aczkolwiek melodyjny i euforyczny klimat

- Zastąpienie niemal całkowicie acidowego bassline'u przez imitujące go ścieżki melodyczne

- Liczne akcenty psychodeliczne, zapożyczenia z muzyki FreeformPrzykłady wykonawców (poza przedstawicielami FINRG): Fergie & BK, Chris C, Lab 4, Cortina, Captain Tinrib, Lisa Lashes, Alabaster


Przedstawiciele FINRG: Alek Szahala, DJ Proteus, Carbon Based, Strongteam & Tyranoid, Epyx & Cyrez, Horzi, Ephexis

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×